Teknik Beyinlerin Forumu

Kalıp işlerinde kullanılan malzemeler

Çevrimdışı MnadirTATLI

  • **
  • 82
  • +1/-1
Kalıp işlerinde kullanılan malzemeler
« : 11 Ağustos 2020, 11:16:34 »
Kereste: İnşaatlarda genellikle kalıp işlerinde kullanılan bu malzemenin çok çeşidi olmasına rağmen genellikle çam ve kavaktan yapılan keresteler kullanılır. Şantiyede ona on ve beşe on olarak adlandırılan iki tip kesim kereste kullanıldı.
a) Ona on: 10 cm kalınlıkta ve 10 cm genişliğinde ve istediğimiz boyutlarda üretilebilen bu tip kesim keresteler şantiyede “ona on” olarak adlandırıyordu. Genellikle taşıyıcı eleman olarak kullanılan bu malzemeyi biz perdede plywoodları bir arada tutmak için, üstüne plywoodların konulabileceği düz bir zemin elde etmek için ve ayrıca plywoodlardan gelen yükü bir ölçüde taşımak ve demir direklere aktarmak amacıyla kullandık.
b) Beşe on: 5 cm kalınlıkta ve 10 cm genişliğinde ve istediğimiz boyutlarda üretilebilen bu tip kesim keresteler şantiyede “beşe on” olarak adlandırıyordu. Kalıptaki ona onları bir arada tutmak, kolon ve perdelerin geleceği yerleri belirtmek, kiriş ve merdivenlerde yan kalıplar için bir dayanak olarak kullandık.

Kalıp Yağı: Üzerine beton dökülecek döşeme ve kolon plywoodlarının yüzeylerini korumaya ve betondan daha rahat ayrılması işine yarar. Beton ve kalıp arasında ince bir şerit oluşturarak betonun kalıba yapışmasını engeller. Ayrıca kalıbın betonun suyunu emmesini engelleyerek betonun özelliğinin korunmasını da sağlar.

Şakul: Düşeyde kolon ve perde kalıplarının dik olup olmadığının tespitinde kullanılır.

Su terazisi: Şakülün alınamayacağı rüzgârlı havalarda ve kalıp yapımı sırasında ön şakul alımında kolon ve perdelerin dikliğini sağlamak ve tabliyelerde kalıbın düzlüğünü kontrol etmede kullanılır.

Tij Demiri, Tayrod Deliği ve Tayrod Somunu: Tij demiri ve somunu yaptığımız kalıpların dışlarında kilit olarak da kullanırız. Bununla birlikte özellikle perde gibi uzun kalıplarda kalıbın açılmaması için belli aralıklarla kalıba koyduğumuz borulardan tij demirini geçiririz. Tij demirinin dışarıda kalan her iki ucuna somun koyup bunları kalıp istenilen kalınlığa ve şaküle getirinceye kadar sıkıştırarak kalıbın sabitlenmesi yapılır. Sökerken de somunlar gevşetilerek tij demirinin çıkarılması sağlanır.