Teknik Beyinlerin Forumu

Nasıl Gemici Oluruz ?

Çevrimdışı MnadirTATLI

• **
  • 82
  • +1/-1
Nasıl Gemici Oluruz ?
« : 14 Mayıs 2020, 16:02:04 »
Denizcilik,  her dönemin mesleklerinden bir tanesidir ve en çok merak edilen sorulardan bir tanesi nasıl gemici oluruz ? sorusuna yanıt vereceğim.

Gemici olmak için öncelikli olarak elinizde en az lise seviyesinde bir diploma sahibi olmanız  gerekiyor. Tabi ki bununla birlikte 18 yaşını da bitirmiş olmanız gerekli aksi taktirde bir süre daha beklemeniz gerekir. 18 yaşınızı doldurdunuz ve elinizde de en azından bir lise diplomanız var; bu aşamadan sonra ise yapmanız gereken, idare tarafından ( Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü )  yetkilendirilmiş bir eğitim kurumundan “Gemici Eğitimi” almanız gerekiyor. Tabii ki sadece eğitim kurumundan gemici eğitimi alanlar değil, ayrıca ilkokul mezunu olup askerlik görevinin 9 ayını veya 4 yıllık fakülte mezunu olup, askerlik görevinin 4 ayını faal gemilerde “Güverte Eri” olarak tamamlayan ve bunu belgeleyen kişiler de gemici olma hakkı verilir

Yaşınızı ve eğitim gereklerini de tamamladınız  artık önünüzde atmanız gereken tek bir adım kalıyor. Gemici sınavlarından  başarılı olmanız gerekiyor. Gemici sınavından başarılı olduğunuz taktirde “Gemici” yeterliliği almaya hak kazandınız  ve evraklarınla birlikte liman başkanlıklarına müracat etmeniz gerekiyor

kısaca şöyle olacak

18 yaşından büyük olmak

En az lise diplomasına sahip olmak

Yetkilendirilmiş bir eğitim kurumu veya kurstan “Gemici Eğitimi” almak

Ya da en az ilkokul mezunu olanlar 9 ay, 4 yıllık fakülte mezunu olanlar en az 4 ayını faal bir gemide güverte eri olarak çalıştığını belgelemek

Son olarak gemici sınavından başarılı olmak.

Usta Gemici Olunur Nasıl ?

Usta Gemici ( A/B ) olmak istiyorsanız eğer - gemici olan yeterliliğinizi yükseltmek istiyorsanız izlemeniz gereken yollar ise şöyledir:

18 yaşından büyük olmak

18 aylık onaylı deniz hizmetine veya 12 aylık deniz hizmetine sahip olmak

İdare tarafından onaylanmış bir eğitim kurumu veya kurstan alacağınız “Usta Gemici” eğitimi

ya da yetkilendirilmiş bir eğitim kurumundan alacağınız “Usta Gemici” eğitimi ve askerlik görevinin dokuz ayı faal gemilerde serdümen ya da porsun eri olarak yaptığını terhis belgesi ile belgelemek

“Usta Gemici” sınavını başarı ile geçmek.

01/01/2015 tarihinden önceki son altmış ay içerisinde gemici olarak en az oniki ay deniz hizmetine sahip olanlara İdare tarafından sınavla usta gemici yeterliği verilir.

Usta gemici yeterliği ile birlikte, İdare tarafından “seyir vardiyası tutma belgesi” verilir.