Teknik Beyinlerin Forumu

elektronik labaratuvar tipi güç kaynağı

Çevrimdışı Ekrem

 • *****
 • 172
 • +2/-0
 • Meslek: İnşaat Mühendisi
elektronik labaratuvar tipi güç kaynağı
« : 21 Kasım 2019, 09:40:48 »
Merhaba
Elektronik ile uğraşan herkesin şüphesiz en çok takıldığı noktalardan biri keza bende öyle elimde hazır fabrikasyon bir ayarlı 0-12 ve sabit-15v güç verebilen bir güç kaynağım var ancak 2 sorun var kararlı değil yüke bindikçe değerler değişiyor bir diğer sorun ise volt amper göstermediği için durmadan bir avometreyi emrine vermem gerekiyor.

işi elektronik yani profesiyonel arkadaşlar ne yapıyorgibi cihazlar kullanıyorlar bunlarda kasım 2019 itibariyle minimum 300 lira veya daha üstü rakamlara doğru çıkıyor.

kafamdaki soru şu bir güç kaynağı kendimize yapabilir miyiz? sonuçta bizim hobimiz işimiz değil 4/4 olmasına gerek yok

Mesela bir bakalım ne gibi özellikleri varmış düzgün bir güç kaynağınınRigol DP832A Ayarlanabilir Güç Kaynağı
4.741,17 TL +KDV5.594,58 TL KDV Dahil

Rigol DP832A Ayarlanabilir Güç Kaynağı - Ayarlı Adaptör
Rigol DP832A, çok üstün kalitede programlanabilir bir laboratuar tipi DC güç kaynağıdır. +30 V/3 A(şu güne kadar daha hiç 30v ihtiyacım olmadı) veya -30 V/3 A, +5V/3A dönüştürülebilir DC çıkışı üç bağımsız kanaldan verebilir. 195W Max. Güce sahiptir.

Rigol DP832A Ayarlanabilir Güç Kaynağı - Ayarlı Adaptör Özellikleri
Yüksek kalite programlanabilir DC güç kaynağıdır.(neden programlansın ki?)
Üç farklı çıkış kanalına sahiptir.(kesinlikle olmalı)
2 Kanal  +30V / 3 A(30v değilde 12 veya 24 volt kafidir benceama amper güzel)  ve 1 kanal +5 V / 3 A DC(kesinlikle olmalı) Çıkış verir. Maksimum çıkış gücü 195 W tır.
Kutu içeriği, ürünle beraber USB kablo, güç adaptörü, mikro sigortalar ve CD’ ye yazılı kullanım kılavuzudur.
Tüm Rigol cihazları gibi, kullanımı kolaydır ve basit bir arayüze sahiptir. Ayrıca bu arayüzün, programlanabilir voltaj genliği gibi kapsamlı kontrolleri mevcuttur. Menü navigasyonu sadedir, zaman kaybının önüne geçer.
Bir laboratuar cihazına göre, görece büyük bir renkli TFT ekrana(abartı olmayan bir ekran yeterli bence) sahiptir (8.9 cm / 3.5").
Okunmak istenen değerleri sayısal gösterebildiği gibi, analog sinyal şeklinde grafiksel olarak da gösterebilir.(çok güzel ama bana göre birşey değil)
Çıkış sinyalinizi, belirli bir zaman aralığı içerisinde değişecek şekilde programlayabilmeniz için bir zaman kontrolü de mevcuttur (2048 adıma kadar).
İyi Tasarlanmış Kolay Anlaşılır Ekran
DP800 serisi güç kaynaklarının, çözünürlüğü 320 x 240 piksel ve boyutu 3.5” (diyagonal 8.9 cm) TFT  ekranı ile voltaj, akım, güç ve limit değerleri gibi tüm önemli bilgileri aynı anda görüntüleyebilir.
Güç Çıkışını İzleme
Monitor özelliği ile anlık olarak cihazın çıkış durumunu izleyebilirsiniz. Kullancı tanımladığı izleme şartı veya durumu oluştuğunda cihaz “ Stop Mode” (Dur Modu) ayarlarında çalışmaya başlar ve bu moda geçtiğini bir uyarı vererek, güçü keserek yada bir bip sesi vererek gösterir. Güvenlik üst seviyededir.
Sinyal Eğrilerini Ekranda Gösterir
Sinyal eğrisi ekranı ile ölçüm değerlerindeki ve ayarlardaki değişiklikleri ve  bu değişikliklerin etkisini  gerçek zamanlı olarak ekranda görebilirsiniz. Bu özellik ile akım çekme tepelerini algılamayı oldukça kolay kılar. Örneğin akım sınırını ayaladığınızda bunu basit şekilde görebilirsiniz.
Programlanabilir Zamanlayıcı
Gerilim ve akım ayarları zamanlayıcı kontrolü ile otomatik olarak değiştirilebilir. Bu şekilde 100 ayar saklanabilir. Ve bu ayarlar daha sonra belirli aralıklarla (saniyeler içinde) ardı ardına aktif edilip uygulanabilir.
Güç Kayanağı Çıkışı Analizi
Analizör fonkisyonu kayıt edilmiş sinyal dosyasını analiz eder. Bu analiz bize grupların sayısını, medyan, VAR, Voltajın aralığını-minimumunu-maksimumunu, ortlama sapmasını ayrıca akıı ve farklı kanallara ait güçü sonuç olarak verir.
Tetikleme Portu Giriş ve Çıkış
DP800A arka paneli tetik girişi ve tetik çıkışını destekler ve  bir dijital I / O arabirimi sağlar. 4 veri hattı birbirinden bağımsızdır ve ayrı ayrı tetik girişi hattı veya tetikleyici çıkış hattı olarak da kullanılabilir.
Mükemmel Bağlantı ve SCPI / LabView üzerinden uzaktan kumanda
Üzerinde bulunan çeşitli arayüzler ile DP832A SCPI komutları ile uzaktan kontrol edilebilir. DP832A üzerinde LAN ve USB arayüzleri vardır. Ayrıca opsiyonel olarak GPIB portu da cihaz üzerine eklenebilir. Cihaz kontrolü bu arayüzler üzerinden kendi uygulamanıza ya da LabView uygulamasına entegre edebilirsiniz.

Olsa Güzel olur dediklerim bu özellikler içinden;

 • 24v çıkış
 • 12v çıkış
 • 5v çıkış
 • 3.3v çıkış
 • volt amper ayarlı çıkış
 • USB çıkış
 • Voltaj Amper Göstergesi
 • Sigorta
 • Çekilen akım volt miktarının grafiği
 • 220ac çıkış

bakalım bu güzel olur dediklerimi karşılayabilecek birşey tasarlıyabilir miyim?

Çevrimdışı Ekrem

 • *****
 • 172
 • +2/-0
 • Meslek: İnşaat Mühendisi
Ynt: elektronik labaratuvar tipi güç kaynağı
« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2019, 13:39:48 »
araştrımalarıma göre voltaj ayarı ayrı bir bela bir işmiş önüme çıkan 3 tip yol var yükseltme alçaltma hem yükseltme hem alçaltma bu konuda

https://www.robotistan.com/dc-dc-ayarli-voltaj-yukseltici-dusurucu-karti-lm2577lm2596
 gibi bir seçenek te var
https://www.direnc.net/lm2596-power-suplay-modul
te
tabi asıl soru amper ayarlama nasıl yapılır??

Çevrimdışı Ekrem

 • *****
 • 172
 • +2/-0
 • Meslek: İnşaat Mühendisi
Ynt: elektronik labaratuvar tipi güç kaynağı
« Yanıtla #2 : 28 Kasım 2019, 13:31:56 »
güç ayarlama modülü olarka şu şekil el yapımı bir devre buldum çok verimli gibi duruyor ama tabi ki denemek gerek olabilir listemizde bulunsun


devre

https://www.youtube.com/redirect?q=http%3A%2F%2Fwww.kit-shop.org%2Fzip%2F0-35.zip&v=_r3_GjnwI2A&event=video_description&redir_token=XlMXB2MNzI6ENrvIzZn5KX-5agd8MTU3NTAxMjM5OEAxNTc0OTI1OTk4