Teknik Beyinlerin Forumu

basit el telsizi anteni deneyi

Çevrimdışı Ekrem

• 164
  • +2/-0
  • Meslek: İnşaat Mühendisi
basit el telsizi anteni deneyi
« : 04 Mart 2019, 12:11:56 »
geçen gün bir arkadaşımdan telsize uygun bir konnectör aldım sağolsun bu fazla bende diyerek verdi önce ne yapsam ki felan derken eski güvenlik kameralarının kablolarında ki BNC soketleri buldum yani telsiz->r-sma bnc çevirici->bnc soket şeklinde bir sıralama oldu ya dedim işte bir anten fırsatı doğdu anten olarak ne kullansam diye düşünürken elimde bulunan eski radyo antenini buldum onun arka kısmını dremel(el taşlama motoru ile) kesip uygun ebata getirdim ardından araya saf bakır olan kalın antigron kablodan bir aktarım hattı yaptım ve üstüne makaron(ısınınca daralan plastik kılıf) ile 3 kat kaplama yaparak izalasyon sağladım ve ortaya teleskibik bir telsiz anteni çıktı

2. aşama teknik boyutuna bakacak olursak yapacağımız telsizin frekans boyunun sıfır noktasından anteni yerleştirmek gerek aksi durumda geri besleme çok kazla olacağından cihaza da zarar verebilir çekimi de kötüleştirebilir
yapmaya niyetlenen olursa diye söylüyorum bu ara bağlantı çevirici konnektörler nereden baksan 5-6 cm geri besleme sağlıyor elimde soket bulunmadığından ben yapamadım ama anladığım şu böyle bir anten için r-sma anten soketine direk monte yapmak gerek anteni çünkü geri besleme minimuma daha yakın oluşur
ayrıca bir farklı dip not 300000/frekans hesabına bakacak olursak 682.9cm ve katları olması gereken tam dalga boyu anten bende rasgele bir değere tekabül etti 30cm anten boyum var hesaba göre 100mhz civarı yapıyor sanırım uhf nietlenirken vhf anten yapmışız :) sağlık olsun ama bir kaç test daha yapmadan durmak yok en kaliteli tonu bulmak gerek

3. aşama test uzak bağlantıda yaptığım UHF simplex 439.275 bandında testte deneme yaptık takribi yaptığımız hesaba göre;
- Orjinal Baofeng anten 10 üzerinden 3 çekim  verdi
- Kendi yaptığım anten 10 üzerinden 4 gibi bir değere ulaştı

açıkçası çok şaşırdım benim beklentim orjinalinden daha kötü bir antendi ama beklentimin çok üstü oldu Vhf Testi yapmadım daha yada başka istediğiniz test olursa yapabilirim 1lira para harcamadan hurda malzemelerle orjinal antenden 1 tık daha iyi çeken bir anten sahibi oldum.

Dez avantaj;
radyo antenine uygun vida teymin edemediğimden lehim ve makaronların tutma gücü ile duruyor yani cepte çantada lehim noktasından garanti kırılır
esnek malzeme olmadığından gündelik kullanıma uygun olmadı
tipi çok çirkin oldu

ama deney deneydir.