Teknik Beyinlerin Forumu

Nasıl Yarışçı Olabilirim?

Çevrimdışı v-tec

  • *
  • 25
  • +0/-0
  • Cinsiyet: Bay
  • V-tec gibi yaşa Karbüratör gibi öl
Nasıl Yarışçı Olabilirim?
« : 30 Ekim 2018, 09:27:41 »
Otomobil sporlarına başlamak için eğitim almanız gibi herhangi bir zorunluluk söz konusu değildir. Gerekli işlemleri yaparak, ilgili branş için lisans alan, yarış otomobili olan veya kiralayan herkes yarışlara katılabilir. Ancak hangi branşta yarışmayı düşünüyorsanız, o konuda eğitim alarak başlamanız en doğru yoldur.

Bugün için sportif sürüş eğitimi veren lisanslı kurumlar; İstanbul’da  BOM Akademi, İzmir’de ise Ülkü Park‘tır. Bu kurumlara  www.bomakademi.com ve www.ulkupark.com adreslerinden ulaşarak eğitim programları ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.Eğitim aldıktan sonra pist branşında yarışmaya başlayabileceğiniz güncel alternatifler; Safari Motorspor tarafından düzenlenen Opel Corsa OPC Cup, BOM Akademi tarafından düzenlenen BOM Akademi Caterham Kupası sayılabilir. Bu kupalara katılım detayları ile ilgili yine bu kurumlardan bilgi alabilirsiniz.

Ralli, drift ve offroad branşlarında araç hazırlanması, araç kiralanması ve servis hizmetleri gibi alternatifler için web sitemizin LİSANSLI TAKIMLAR sayfasında yer alan takım ve garajlar ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir diğer branş olan ve 7 yaşından itibaren yapılabilen karting konusunda ise eğitim, araç temini ve kiralanması gibi konularında İstanbul Karting Kulübü (İKOK) resmi web sitesinden detaylara ulaşabilir, kendileriyle irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz.25 yaş altı genç sürücüleri otomobil sporlarına kazandırmayı hedefleyen TOSFED Yıldızını Arıyor da otomobil sporlarına başlangıç için en doğru seçenektir.

Bu projeye başvuracak adayların;
• 18-25 yaş aralığında olması,
• Ehliyet sahibi olması,
• Kilo Boy Endeksi; maksimum boy + 10 kg. olması, (Örnek 1.76 boy en fazla 86 kg. olabilir)
• En az ortaokul mezunu olması,
• Herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması,
• Adli sicil kaydı bulunmaması gerekmektedir…

Bu şartlara uygun olan katılımcıların o yıl için geçerli TYA Pist Lisansı çıkarması gerekiyor. Katılımcılar, sadece lisans için bedel ödüyor. Elemeler ve finallerde kullanılan Fiat Egea yarış otomobilleri ve gerekli tüm ekipman TOSFED ve Fiat tarafından karşılanıyor ve bunun için ayrıca hiç bir bedel alınmıyor.

TOSFED Yıldızını Arıyor projesi detayları www.tosfedyildiziniariyor.com web sitesinde yer alıyor.Ayrıca her yıl, sezon başında farklı illerde düzenlediğimiz ‘Gözetmen Eğitim Seminerleri‘ne katılarak, farklı branşlarda düzenlenen yarışlarda görev alabilir ve bu sayede sporu daha yakından tanıma ve öğrenme şansı da bulabilirsiniz.

Şubat-Mart döneminde gerçekleşen eğitim seminerleri ile ilgili detayları sosyal medya hesaplarımız ve resmi web sitemiz üzerinden takip edebilir, bulunduğunuz ildeki İl Gözetmen Kurulu ile irtibata geçebilirsiniz…
V-tec Efsanesi..