Teknik Beyinlerin Forumu

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Kategori kuluçka merkezi / Nasıl Gemici Oluruz ?
« Son İleti Gönderen: MnadirTATLI 14 Mayıs 2020, 16:02:04 »
Denizcilik,  her dönemin mesleklerinden bir tanesidir ve en çok merak edilen sorulardan bir tanesi nasıl gemici oluruz ? sorusuna yanıt vereceğim.

Gemici olmak için öncelikli olarak elinizde en az lise seviyesinde bir diploma sahibi olmanız  gerekiyor. Tabi ki bununla birlikte 18 yaşını da bitirmiş olmanız gerekli aksi taktirde bir süre daha beklemeniz gerekir. 18 yaşınızı doldurdunuz ve elinizde de en azından bir lise diplomanız var; bu aşamadan sonra ise yapmanız gereken, idare tarafından ( Denizcilik ve Ulaştırma Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü )  yetkilendirilmiş bir eğitim kurumundan “Gemici Eğitimi” almanız gerekiyor. Tabii ki sadece eğitim kurumundan gemici eğitimi alanlar değil, ayrıca ilkokul mezunu olup askerlik görevinin 9 ayını veya 4 yıllık fakülte mezunu olup, askerlik görevinin 4 ayını faal gemilerde “Güverte Eri” olarak tamamlayan ve bunu belgeleyen kişiler de gemici olma hakkı verilir

Yaşınızı ve eğitim gereklerini de tamamladınız  artık önünüzde atmanız gereken tek bir adım kalıyor. Gemici sınavlarından  başarılı olmanız gerekiyor. Gemici sınavından başarılı olduğunuz taktirde “Gemici” yeterliliği almaya hak kazandınız  ve evraklarınla birlikte liman başkanlıklarına müracat etmeniz gerekiyor

kısaca şöyle olacak

18 yaşından büyük olmak

En az lise diplomasına sahip olmak

Yetkilendirilmiş bir eğitim kurumu veya kurstan “Gemici Eğitimi” almak

Ya da en az ilkokul mezunu olanlar 9 ay, 4 yıllık fakülte mezunu olanlar en az 4 ayını faal bir gemide güverte eri olarak çalıştığını belgelemek

Son olarak gemici sınavından başarılı olmak.

 Usta Gemici Olunur Nasıl ?

Usta Gemici ( A/B ) olmak istiyorsanız eğer - gemici olan yeterliliğinizi yükseltmek istiyorsanız izlemeniz gereken yollar ise şöyledir:

18 yaşından büyük olmak

18 aylık onaylı deniz hizmetine veya 12 aylık deniz hizmetine sahip olmak

İdare tarafından onaylanmış bir eğitim kurumu veya kurstan alacağınız “Usta Gemici” eğitimi

 ya da yetkilendirilmiş bir eğitim kurumundan alacağınız “Usta Gemici” eğitimi ve askerlik görevinin dokuz ayı faal gemilerde serdümen ya da porsun eri olarak yaptığını terhis belgesi ile belgelemek

“Usta Gemici” sınavını başarı ile geçmek.

01/01/2015 tarihinden önceki son altmış ay içerisinde gemici olarak en az oniki ay deniz hizmetine sahip olanlara İdare tarafından sınavla usta gemici yeterliği verilir.

Usta gemici yeterliği ile birlikte, İdare tarafından “seyir vardiyası tutma belgesi” verilir.

2
Müteahhitlik / Ynt: Parsel alımı #3
« Son İleti Gönderen: MnadirTATLI 29 Mart 2020, 14:28:10 »
Arazinin emlak borcu varsa ne olacak ?
3
Müteahhitlik / Parsel alımı #3
« Son İleti Gönderen: Ekrem 12 Mart 2020, 12:54:28 »
Para konusunu çözmelisiniz parayı hesaba mı elden mi aktaracaksınız bu önemli çünkü hesaba ise hesaptaki para miktarı kadar tapu bedeli göstermelisiniz elden ise size kalmış bir durum (önerim çok düşük göstermeyin iş bitiminde fatura sıkıntısı yaşamayın) para transverini çözdükten sonra

Almaya bir engel kalmadı artık gelsin evraklar.

parsel alımı için öncelikle belediyeden raiç belgesi almalısınız 20₺ civarı bir ücreti var bu önemli bu olmadan tapu devir alamıyorsunuz.

işlem şöyle ilerliyor sabah başvuru yapıyorsunuz. öğlen size sms ile tapu harcı bildiriliyor. harçalar ödendikten sonra tapuya gidip devri alıyorsunuz

Başvuru yaparken önce sıra numarası alın ve genelde orada size dosya verilir dosyanın içine raiç belgesi tapu fotokopisi, kimliklerin fotokopileri, kimliklerin asılları, (şirket ise imza sirküsü, resmi gazete fotokopisi, yetki belgesi fotokopisi, oda kayıt belgesi, vergi levhası fotokopisi istenebilir) (vekalet var ise kesinlikle aslı olmalı) bunları dosyanın içine yerleştirin ver öyle verin memura bir iki imza alır satıcıdan ve tamamdır.

öğlen gibi sms ile tapu harcı bildirilir bu da tapu bedelinin %4ü kadar + döner sermaye harcı 500-1000 arası şeklinde olur eğer yarı yarıya ödeyelim gibi bir konuşma geçmemiş ise genellikle alıcı kişi tapu harçlarını karşılar atm veya kamu bankaları cep banktan ödeyebilirsiniz

harçlar ödendikten sonra kimliklerinizin asılları ile tapuya gidip işlemi yapabilirsiniz işlem sırasında şuna dikkat edin satıcıyı uyarın gerekirse memur şu şu parseli şu kişiye satıyorsun alacağın vereceğin varmı paranı aldın mı diye sorar tereddütsüz bir şekilde aldım demesi gerekli ııııı şey felan derse işlem beklemeye alınır hatta iptal bile edilebilir. mantık:tehditle mi şantajla mı tapuyu devrediyor net bir şekilde anlamaktır. onedenle satıcı net cevap vermelidir. ve sonrasında imzalarınızı alırlar 4er 5er tane. biraz beklemenizi isterler ve tapunun aslı elinize gelir.

Hayırlı olsun Tapunuzu Aldınız.

Artık Tapu sonrası işe geçebilirsiniz.
Tapu aldıktan sonra belediyenin emlak servisine gidip tapuyu adınıza kaydettirmelisiniz.
tapu dairesinden evrak talebi sırası alarak TAPU KAYDI talebinde bulunun 18₺ civarı bir ücret adınıza çıkar onu tapu harcı öder gibi ödeyin ve tapu kaydını da alın (üzerinde beyan şerh vs ne varsa orada görünecektir. Hiç bir şey olmamalı.)


Parsel Araştırma#2 http://www.forum.teknikbeyinler.com/index.php?topic=931.0
Bölge Seçimi #1 http://www.forum.teknikbeyinler.com/index.php?topic=930.0
4
Müteahhitlik / Parsel Araştırma#2
« Son İleti Gönderen: Ekrem 12 Mart 2020, 12:29:47 »
Bölgeyi Seçtiniz. Parseli Buldunuz. Artık parsel için anlaşma yapacaksınız.

ilk olarak her şeyden önce tapu dairesine gidin parsel üstünde herhangi bir beyan şerh olup olmadığını öğrenin parseliniz temiz olmalı

ikinci olarak belediyeye gidin ve aynen şunu sorun ben burada inşaat yapacağım inşaat yapmama imar çapı almama herhangi bir engel var mı derhal başlayacağım. Deyin ve size hiç bir sorun yok derlerse tamamdır 3. aşamaya geçebilriz.

üçüncü aşama harita mühendisine gidin ve fikir alın ben burada inşaata başlayacağım bir sorun var mıdır veya nasıl olur zemin uygun mu imar düzgün mü vs vs gibi bir sohbet edin. Bu konuda çok yetkileri olmadığından aşırı bilgi alamayabilirsiniz ama bölgenin geleceği hakkında size ışık tutar.

dördüncü ve oldukça önemli bir aşama işinin ehli bir mimara gidin ve bu parselde ne yapabiliriz diye fikir alın size taslak bir proje hazırlasın (genelde ücret almazlar alsalardı cüzü bir şey isterler 300-1000 arası) çıkan daireleri dükkanları inceleyin satabilir misiniz gözünüzde canlandırın.

beşinci aşama eğer zamanınız var ise bir emlak ofisi ile görüşün o mimari taslak proje üstünden daire kaça satılır kaba taslak bir bilgi alın ama tecrübeye dayanarak söylüyorum ya parselin tam olarak hangisi olduğunu söylemeyin yada bana ait deyin çünkü siz daha almadığınız için arkanızdan hemen birini gönderip aldırabilirler tüm emekleriniz boşa gider. Ama emlakçıların fikirlerini almak çok önemlidir. bölgede satış değerlerini tespit edebilirsiniz.

Ve son aşama tapu belediye harita müh. sorun yok dedi mimar daire metrajını ortalama çıkarttı her şey tamamsa artık satın alma işlemine girmelisiniz.
Bölge Seçimi #1 http://www.forum.teknikbeyinler.com/index.php?topic=930.0
5
Müteahhitlik / Bölge seçimi #1
« Son İleti Gönderen: Ekrem 12 Mart 2020, 12:13:33 »
inşaat yapmaya karar verdiyseniz öncelikle çok iyi bir biçimde araştırma yapmalısınız seçtiğiniz bölge sizin gelecek tüm yatırımlarınızı etkileyecek ve belki bir anda çok iyi paralar kazanacak veya inşaatı tamamlamanıza bile müsaade etmeyecektir. Bu nedenle seçtiğiniz bölgenin demagojik alt yapısını çok iyi bilmelisiniz. örneğin genellikle kimler oturuyor burada bu oturanların siyasi dini milli görüşleri neler bunlar çok önemli. Müslüman mahallesinde salyangoz satıyor konumuna düşmemek için bölgeyi tanımalı ona göre yatırımınızı şekillendirmelisiniz.

bir diğer konu ise bölgenin çevresel alt yapısı çevresinde park, market, eczane, hastahane, okul, sosyal alan mevcut mu ve bu çevre tarafından takdir görüyor mu taşınan insanın bir bakkal bile yok sözü bir sonraki işinizi baltalayabilir. dikkatli olmalısınız.


bir başka konu ise ulaşım bölgede otobüs metro tren tramvay benzeri toplu taşıma araçları geçiyor mu? ve bunların dışında arabayla rahat gelinebiliyor mu yollar düzgün mü ? hesaba almalısınız ve ayrı bir başlıkta dahi yazılabilecek kadar önemli olan araç park alanı var mı? bunu gece vakti tespit etmenizi öneririm.

Ve son ama en önemli konu Parsel fiyatları
Parsel fiyatı dolaylı değil doğrudan işinizi etkileyecektir. örneğin 100m²bir dairede parsel payı 110000₺ çıkıyor ve inşaat 150000₺ye bitiyorsa 260000₺ ye mal ettiğiniz daireyi 280000-300000₺ isteyeceksiniz ancak yan binada ki daire satış rakamı 250000₺ ise işinizin bittiği an olur inşaat maliyetinden daha değerli parsel maliyeti rakam olarak inşaat maliyetinden düşük görünse de tek parça olduğundan size etkisi çok daha büyük olacaktır. O nedenle bölge raiçlerini göz önüne almalısınız.
6
Kategori kuluçka merkezi / Pursik Düğümü
« Son İleti Gönderen: Sincap 09 Aralık 2019, 17:40:58 »
Pursik Düğümü

Yardımcı ip ile ana ip üzerine hareketli bağlantı kurmak amacıyla kullanılır.

Ana ipten iniş ve çıkışlarda adeta bir el freni oluşturan düğüm çeşitidir.

Herhangi bir olumsuzluk durumunda düğüm sıkışarak personeli korur.

Pursik düğümü hakkında detaylı bilgi almak için aşağıda yer alan videoyu izleyiniz.

Pursik Düğümü

Özetle

1.Balıkçı düğümü ile oluşturduğunuz yardımcı ip halkasını; ana ipin üstüne üçte biri geçecek şekilde koyun.
2.İpin üçte ikilik kalan kısmını üçte birlik kısmın içinden ana ip çevresinde geçirin.
3.Geçirdiğiniz üçte ikilik kısmı ikinci kez ana ip çevresinde ve üçte birlik kısım içinde dolandırın.
4.Dolandırdığınız üçte ikilik kısmı dışa doğru çekip ana ipi boğudurun.


7
Kategori kuluçka merkezi / Alpin Kelebek Düğümü
« Son İleti Gönderen: Sincap 09 Aralık 2019, 17:36:40 »
Alpin Kelebek Düğümü

Emniyet noktası oluşturmada ve ipin hasarlı kısmını bertaraf etmede kullanılır.

Alpin Kelebek düğümü hakkında detaylı bilgi almak için aşağıda yer alan videoyu izleyiniz.

Alpin Kelebek Düğümü

Özetle

1.Avuç içine yerleştirilen hasarlı kısmın düğüm atılacak kısmı çapraz olacak şekilde ana ipin etrafına getirilir.
2.Yine düğüm atılacak kısım ikinci halkanın etrafına sarılır.
3.Ortada olan halka, hasarlı kısım ya da emniyet noktası oluşturulacak kısım olmak kaydıyla, oluşturulan tüm halkaların altından geçirilir.
4.Düğüm sıkıştırıldığında emniyet noktası oluşmuş ya da hasarlı olan kısım bertaraf edilmiş olur.

8
Kategori kuluçka merkezi / Gemici Düğümü
« Son İleti Gönderen: Sincap 09 Aralık 2019, 17:30:52 »
Gemici Düğümü

Birbirinden farklı kalınlıktaki iki ipi birleştirmek amacıyla kullanılır

Gemici düğümü hakkında detaylı bilgi almak için aşağıda yer alan videoyu izleyiniz.

Gemici Düğümü

Özetle

1.Kalın ipin ucunu yarım göz yapın. Bu gözü düğüm tamamlayıncaya kadar bırakmayın.
2.İnce ipin ucunu gözden alttan yukarı doğru geçirin.
3.Geçirdiğiniz ince ucu karşıya öne doğru bırakın.
4.İnce ucu alttan geri kendinize çekip tekrar sola üste çevirin.
5.Üste dönen ince ucu tekrar öne karşıya geçirip alttan tutun. Kalın ipin çevresinde ince ip iki tur atacaktır.
6.Tuttuğunuz ince ucu yarım gözün üstünde oluşan üç halkanın da altından sağa doğru geçirin, göze girmeden üstünden geçip paralelindeki ipe doğru sıkıştırın.

9
Kategori kuluçka merkezi / Kazık Bağı çeşitleri
« Son İleti Gönderen: Ekrem 09 Aralık 2019, 14:46:29 »
Kazık Bağı

Tam Kazık Bağı ve Yarım Kazık Bağı olmak üzere iki çeşittir.

Tam kazık bağları da açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılır.

Kapalı tam kazık bağı, ulaşılamayacak durumdaki kapalı alanlara, ağaç gövdelerine, elektrik direklerine ya da açık kazık bağının atılamayacağı yerlere atılır.

Yarım kazık bağı, iniş ve çıkışlarda kullandığımız ve aynı zamanda yük kaldırmak amacıyla kullandığımız hareketli bir düğümdür.

Kazık bağı hakkında detaylı bilgi almak için aşağıda yer alan videoyu izleyiniz.

Kazık Bağı

Özetle

Açık Kazık Bağı

1.İpin üzerine tam göz oluşturunuz.
2.Oluşturduğunuz tam gözden sonra ikinci bir tam göz oluşturunuz.
3.Oluşturduğunuz ikinci tam gözü, birinci tam gözün üstüne kapatınız. Açık kitabı tersten kapatmak gibi.
4.Gözleri kapatarak oluşturulan iki halkayı da bozmadan karabinaya geçiriniz.


Kapalı Kazık Bağı

1.İpin kısa ucunu bağlanacak yerden geçirin ve uzun ipin sağından çekiniz.
2.Kısa ucu geçen ipin üstünden çapraz şekilde tekrar geçiriniz.
3.Çapraz geçen kısa ucu uzun ipin solundan çekiniz.
4.Kısa ucu önce sol-üstteki ipin üstünden; sonra da sağ-alt ipin altından geçirip sıkıştırınız.


Yarım Kazık Bağı

1.Düğüm başlangıcında tam göz oluşturulur.
2.İpin formu bozulmadan ikinci göz oluşturulur.
3.Oluşturulan gözler birbiri üzerine kapatılır.
4.Her iki halka da düğüm atılacak noktadan geçirilir.

10
Kategori kuluçka merkezi / Yay düğümü
« Son İleti Gönderen: Ekrem 09 Aralık 2019, 14:06:16 »
Yay Düğümü

Üst kat operasyonlarında ve sedye bağlamada kullanılan bir düğümdür.

Sabit genişlikte bir halka oluşturmak amacıyla atılır.

Oluşan halka sabittir; gevşemez ya da daha fazla sıkışmaz.

Bazı durumlarda bu düğüm yerine açık sekizli –açık tam kazık düğümleri kullanılabilir.

Yay düğümü hakkında detaylı bilgi almak için aşağıda yer alan videoyu izleyiniz.

Yay Düğümü

Özetle

1.İpin ucu ile tam göz oluşturunuz. Bu gözü düğüm tamamlanıncaya kadar bozmayınız.
2.Kısa ucu tutup bağlanacak yerin çevresinden geçirin ve göze alttan yukarı doğru giriniz.
3.Gözden geçirdiğiniz kısa ucu öne-karşıya doğru bırakınız.
4.Kısa ucu tekrar tutup alttan geri doğru çekin, sonra da ilk yaptığınız tam göze üstten halkaya doğru girip paralelindeki iple beraber sıkıştırınız.

Sayfa: [1] 2 3 ... 10